grecja_miasta.gif

Grecja - Kea

Wyspa Kea jest często ostatnim przystankiem podczas rejsów na Cyklady. Oddalona jest zaledwie 13 mil morskich od Lavrio, tak więc jest dobrym miejscem na ostatni postój podczas rejsu.  Sama wyspa nie należy jednak do tzw. "must-see". Na północy i zachodzie proponuje żeglarzom postoje w zatokach z piaszczystymi plażami, tym bardziej spragnionych miejskiego gwaru - pozostaje wioska rybacka Vourkari.
 
Zatoka Koundouros - położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy. Często jest ona ostatnim przystankiem - po wypłynięciu można objąć kurs na południowy cypel Makronisos i w ciągu 4-5 godzin znajdujemy się w Lavrio - tak więc w bezpiecznej odległości od portu wyokrętowania. Sama zatoka jest dość głęboka, dobrze nadaje się do kotwiczenia. Po zejściu na piaszczystą plażę można zjeść posiłek zaraz na niej, choć zdecydowanie bardziej polecamy udać się na 20-minutowy spacer drogą do góry i tam odwiedzić lokalną tawernę. Jedzenie jest tam o wiele smaczniejsze, a widok na zatokę naprawdę piękny. Sama zatoka jest bardzo dobra do nurkowania w sprzęcie ABC. Przy cyplu znajduje się niesamowity podwodny uskok kilkadziesiąt metrów w dół, który na nurkujących robi duże wrażenie. Dla odmiany przy plaży znajduje się grupa skał wdzierających się w wodę - znajdziecie tam niewielką jaskinię, do której można bezpiecznie wpłynąć i tam obejrzeć podwodne życie.
 
Zatoka Kounduras w pełnej okazałości. Po prawej stronie grupa skał z podwodną jaskinią

Miasteczko Vourkari - wioska rybacka w pełnym tego słowa znaczeniu. Piszemy o niej bardziej ku przestrodze niż jako polecane przez nas miejsce. To bardzo gwarne miejsce, do późnych godzin nocnych jest bardzo głośno, w samym miasteczku, ze względu chyba na wylewane do portu fekalia - po prostu brzydko pachnie. Z miasta wybrać można się na wycieczkę do klasztoru Panagia Kastriani i zobaczyć sławnego lwa. Z informacji praktycznych - stajemy przy kei miejskiej, rufą do nabrzeża na kotwicy z dziobu. Ponieważ dno niezbyt dobrze trzyma - warto wypuścić kotwicę na długim łańcuchu. Locja mówi nawet o 50 metrach łańcucha.

Keja miejska w porcie Vourkari - dobre miejsce do postoju jest za dużymi żaglowcami.

Plaże Otzias - dla osłody po Vourkari polecamy piaszczyste plaże Otzias na północnym cyplu wyspy. To urokliwe i bardzo spokojne miejsce.

zobacz najlepsze trasy w Grecji po Cykladach


Zobacz nasz Bezpłatny Magazyn Żeglarski

 

powrót oferta czarterów